Zdążyć przed Panem Bogiem - problematyka - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Obraz życia w getcie
W książce Hanny Krall nie ma szczegółowych opisów życia mieszkańców getta. Z urwanych wypowiedzi Edelmana dowiadujemy się stosunkowo niewiele: prezesem gminy żydowskiej był Adam Czerniaków, funkcjonowała szkoła pielęgniarska prowadzona przez Lubę Blumową, szpital, działały zakłady (m. in. wspomniana fabryka szczotek), getto miało także własną policję.

Jak wyglądała codzienność za murem? Bieda, głód i tyfus bezlitośnie dziesiątkowały ludność za murami. Co rano zbierano z ulic mnóstwo trupów, a następnie grzebano ciała na cmentarzu znajdującym się po aryjskiej stronie. Jedyną szansą przetrwania była bliskość drugiego człowieka. Jak mówi Edelman –
„każdy musiał mieć kogoś, wokół kręciło się jego życie, dla kogo mógł działać. (…) Działanie było jedyną szansą przetrwania.”


Każdego dnia o 16 z Umschlagplatzu odchodził transport. 10 000 osób z marmoladą i bochenkami chleba w rękach wieziono do obozu zagłady w Treblince. Początkowo wierzono, że to naprawdę „akcja przesiedleńcza” i ludzie dobrowolnie wsiadali do wagonów. W ciągu sześciu tygodni zamordowano w ten sposób 400 000 Żydów. Po zakończeniu akcji pozostało ich w getcie zaledwie 60 000. Liczba ta stopniowo malała.

Najbardziej przejmujący jest jednak obraz choroby głodowej, jaki wyłania się z cytowanych fragmentów rozpraw naukowych i opisów badań prowadzonych na ludności getta. Szczegółowy opis degradacji organizmu i zmian w psychice zachodzących pod wpływem głodu podany jest bez emocji i dzięki temu jest o wiele bardziej wstrząsający.

Dowiadujemy się też, że w getcie były prostytutki „i nawet jeden alfons”.

Pamięć i historia
Autorka przedstawia wydarzenia historyczne, ale prezentuje je przez pryzmat losów jednostki. Odchodzi także od porządku chronologicznego, bo jak sama zauważa „porządek historyczny okazuje się tylko porządkiem umierania”. W swoim reportażu pozwala na powracanie do wydarzeń i postaci, by uzupełnić opowieść o nowe szczegóły, ponadto zdaje sobie sprawę ze złożoności mechanizmu ludzkiej pamięci. Po latach wiele osób pamięta tamte zdarzenia zupełnie inaczej, bo pamiętają to, co tak naprawdę chcą pamiętać, a nie to, co się naprawdę wydarzyło. Jednak prawda obiektywna nie ma tutaj większego znaczenia, bo znaleźć ją można w opracowaniach historycznych. „Przecież nie piszemy historii, piszemy o pamiętaniu” – podsumowuje wątpliwości swego rozmówcy.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wątki w „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall
2  Marek Edelman – biografia
3  Zdążyć przed Panem Bogiem jako gatunek literackiKomentarze
artykuł / utwór: Zdążyć przed Panem Bogiem - problematyka


 • przeczytałam to ksiazke z wielkim zainteresowaniem i musze przyznac ze jest to jedna z "najadniejszych" i przerazajacych ksiazek mowia ze edelman pozbawil tego bohaterstwa ale moim zdaniem to nieprawda powiedział to tak jak widział niewazne ze ten jezyk jest pozbawiony patosu własnie te proste słowa trafiaja bardziej do ludzi a po drugie miał siły zeby to opowieziec a na pewno nie było mu łatwo o tym mowic to tyle
  natalia (wyskocz87 {at} tlen.pl)

 • Opracowanie jest dobre lecz brakuje kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze nie ma słowa wspomnianego po pomniku powstańca (zderzenie mitu z rzeczywistością) czy staruszku siedzącym na beczce. Druga rzecz która kuje w oczy to brak opisania sytuacji która rozgrywała się za murami getta i tragicznych prób zwrócenia uwagi na tragedię jaka rozgrywała się w gettcie. Wato wspomniec o lekarce która truje dzieci cyjankiem (uchodzi za bohatera) czy matce usiłującej zjeść kawałek swojego zmarłego dziecka. I w końcu profanacja śmierci - powstańcy wybuchają śmiechem na wieść, że ich przyjaciel umarł w szpiatlu.
  outsider (grzkac {at} o2.pl)

 • takie opracowania owszem pomagaja w zrozumieniu ale drazni to ze dzieciaki nie probuja zrozumiec tej ksiazki tylko ida na latwize , ludzie pomyslcie troche nad tym i nad trescia tego reportazu , jak myslicie po co on zostal napisany , po to zeby nie dostac z jego znajomosci paly??!!
  karola (koleq16 {at} o2.pl)

 • Cześć - za każdym razem kiedy mam przeczytać jakąś lekture, to zawsze zaglądam na waszą strone, ona jest poprostu wyśmienita i niezastąpiona można tu znaleść praktycznie wszystko co jest potrzebne do poznania lektury. Najważniejsze wątki, bohaterowie, opracowania streszczenia - jednym słowem wyśmienita jest ta strona gratulacje, naprawde postaraliście się, trzymajcie tak, dalej - pozdro...
  Macho (mzks_ropczyce1)

 • Niestety ja nie mogę zgodzić się z moimi przedmówcami. Wydaje mi się, że autorzy sami nie zrozumieli tej książki, ponieważ opracowanie i nawet streszczenie są zrobione niezbyt dobrze.
  Już nie uczeń ()

 • no coz opracowanko nawet calkiem dobre...pomaga zrozumiec o co chodzi w tej ksiazce...szkoda tylko ze nie ma dokladnie opisanych bohaterow ksiazki...ale ogolnie jest ok:)
  Marta ()

 • hm opracowanie powierzchowne, bardzo malo informacji, nie mowie o strzeszczeniu ale o materialach pomocniczych, ktore maja na celu umozliwic zrozumienie przekazu, ze strony korzystam i gratuluje ciezkiej pracy... :)
  Tomek (tomasz.loffler {at} gmail.com)

 • do Wdzięczna osóbka: Data wokoł której odbywa się większość akcji utworu to 19 kwietnia 1943r. Data wybuchu powstania w gettcie warszawskim... Reszta do retrospekcje z czasów wojny (od 1939r.:P) a także z czasów powojennych i współczesnych.
  Malwi ()

 • to jest bardzo dobrze opracoana książka tylko brakuje paru szczegółów takich najważniejszych.ale ogółnie bardzo dobra stronka zawsze z niej korzystam.....DZIĘKUJE:)
  Anusia ()

 • Jesteście rewelacyjni, streszczenia i wasze opracowania są bardzo rzetelne i przystępne!!! Strona jest tak dobra, ze zamierzam ją zawrzec w mojej prezentacji maturalnej:) oceniam na 6 !!!!!!!!
  Kamil (berek144 {at} o2.pl)

 • Dzięki za to co tu znalazłam, bardzo mi się to przydało... Troszkę tu jednak brakuje np. dokładnego czasu i miejsca akcji utworu albo charakterystyki bohaterów... ale ogólne jest ok... :) :) Dzięki jeszcze raz, :)
  Wdzięczna osóbka (picia21 {at} buziaczek.pl)

 • po przeczytaniu uwazam iz praca jest ok,szukam czegos o cierpieniu...moze jeszcze jak sie wczytam to znajde jakies fajne zdania krore mnie interesuja... ale ogolem jest dobrze
  Paulina ()

 • to jest dosc trudna ksiazka i bez waszego opracowania nie dalabym rady jej zrozumiec i tym samym na lekcji moglabym dostac bardzo slaba ocene:)Zawsze korzystam z waszej strony przy omawianiu lektur:)Ona jest niezastapiona:):):)DzIeKuJe!
  Pilna uczennica ()

 • super streszczenie i opracowanie,napewno sie przyda ,tak trzymać:)
  ola:) ()

 • Wyjątkowo dobre opracowanie, jak każde z resztą na tej sronie. Jestem bardzo zadowolona!!
  Basia (basiaczek3 {at} vp.pl)


Tagi:
Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem - Zdążyć przed Panem Bogiem - Hanna Krall - Marek Edelman - Edelman -