Zdążyć przed Panem Bogiem - problematyka
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Życie i śmierć
Na kartach książki życie i śmierć splatają się ze sobą nieustannie. Jak mówi Edelman, w getcie „zawsze chodziło przecież o śmierć, nigdy o życie”. I wszyscy mieli świadomość tego, że jedyne, o czym sami mogą zadecydować, to wybór sposobu umierania. Jedni decydowali się umrzeć w walce, inni – jak Anielewicz – popełniali samobójstwo. Byli też tacy, którzy milcząc, stawali naprzeciw tego, co nieuchronne. To właśnie o nich żona jednego z amerykańskich profesorów, do którego udało się dotrzeć Hannie Krall powiedziała, że
„śmierć ludzi ginących w milczeniu jest niczym, bo nic nie pozostawia po sobie, a ci, co strzelają, pozostawiają legendę”.
Edelman ostro przeciwstawia się tym słowom, zwraca uwagę, że ci ludzie szli na śmierć spokojnie i godnie, a to jest jego zdaniem o wiele trudniejsze od strzelania.

W czasie wojny o ludzkim życiu lub śmierci często decydował przypadek, tak jak to miało miejsce dwukrotnie w życiu samego bohatera.

Wobec 400 000 zamordowanych życie pojedynczego człowieka zdaje się nie mieć wartości, ale dla niego jest bezcenne i warte każdego poświęcenia, jeśli istnieje choćby cień szansy na jego ocalenie. „Kiedy dobrze zna się śmierć, ma się większą odpowiedzialność za życie.”

Bóg
„Zdążyć przed Panem Bogiem” dotyka spraw ostatecznych, nie może więc nie odnieść się do kwestii Boga. Dla Edelmana-lekarza Najwyższy jest niemal równorzędnym partnerem w grze o życie ludzkie: „Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując Jego chwilową nieuwagę”. Co daje mu prawo stawiać siebie samego tak wysoko? Owe 400 000 ludzi, którzy przeszli obok niego na placu. To właśnie doświadczenia z tamtego czasu sprawiły, że stosunek Edelmana do Boga zabarwiony jest ironią i dużą dozą krytycyzmu. „On nie jest za bardzo sprawiedliwy”, „potrafi zadać najmniej spodziewany cios” – tak mówi o swoim „Przeciwniku”.

Zupełnie inną postawę wobec Boga przyjęła pani Bubnerowa, która przed operacją przekonywała Profesora, że jej zmarły mąż (za życia prawy i bardzo religijny człowiek) „już tam wszystko załatwi jak potrzeba”.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Hanna Krall – życiorys
2  Interpretacja tytułu „Zdążyć przed Panem Bogiem”
3  Krytyka literacka o „Zdążyć przed Panem Bogiem”Komentarze
artykuł / utwór: Zdążyć przed Panem Bogiem - problematyka


 • Na maturze właściwej 2009 będzie trzeba zanalizować tekst Hanny Krall ,,Zdążyć przed Panem Bogiem'' i w kontekście całego utworu porównać dwie perspektywy czasowe(Wydarzenia w czasie wojny i współczesność),
  Szef ()

 • opracowanie jest super i jest w nim wszystko o czym pisali inni uzytkownicy-ze nie ma tego, czy tamtego. otoz jest wszystko, tylko trzeba DOKLADNIE przeczytac {at} gratuluje, wspaniala stronka! polecam wszystkim!
  Sandra (sannat {at} neostrada.pl)

 • Maturka pojutrze. Ustna. Mam to w bibliografii. Podoba mi sie to opracowanie. Co prawda nie jest chyba do konca pelne, ale powinno wystraczyc. W koncu przez 15 minut musze powiedziec duzo o reportazu i o 2 ksiazkach. Zycze powodzenia wszystkim na maturze i tego, aby nie zabierali sie na powaznie za prezentacje o godzinie 00:00 2 dni przed matura.
  Planet ()

 • Ja również uważam że streszczenia i opracowania są ok, denerwują mnie tylko ludzie, którzy komentując, wytykają wszystkim, że nie czytają książek :/ Każdy wchodzi tutaj z własnych powodów i nikomu nic do tego. Więc dajcie sobie ludzie spokój, Ty wchodzisz żeby pogłębić swoją wiedzę, ja wchodze żeby nie dostać gały - a serwis jest dla nas wszystkich. Miło, że niektórzy rozumieją idee wystawiania komentarzy i dają dodatkowo cenne wskazówki, na co warto jeszcze zwrócić uwagę ;)
  m ()

 • A ja czytałam książkę i teraz dla przypomnienia zajrzałam na tą stronkę - faktycznie brakuje kilku drobiazgów, ale jak się najpierw książkę przeczyta to naprawdę wiele rzeczy się utrwala i dzięki temu opracowaniu można zrozumieć wiele (jak dla mnie) niejasności, np. kto kiedy mówi o czym i po co :/ bo pomieszane to wszystko strasznie i się nie mogłam zorientować, ale teraz już wiem xD
  Adrianna ()

 • stronka swietna bazowalam na niej cale technikum i zawsze mialam 5 i 4 za znajomosc lektury ale musze przyznac, ze opracownie Hanny Krall jest dosc ubogie...
  marta (martupsia {at} onet.eu)

 • Witam. ja mam za 3 dni prezentaję z polskiego i właśnie ją piszę korzystając z tej stronki. jak dla mnie jest tu wiele potrzebnych rzeczy za co serdecznie dziękuję. wiadomo że wszystkiego nie mozna dostać na tacy ale zawsze nas to jakoś nakierunkuje. pozdrawiam maturzystów 2007.
  Jarek (jaroslawkutzner {at} wp.pl)

 • Opracowanie jest niestety dosyć krótkie, brak np. ważnej informacji dotyczącej postawy Edelmana. Jego sprzeciwu wobec ubarwiania wypowiedzi, czy tworzenia z niego bohatera.
  Ramoneska (ramoneska {at} gmail.com)

 • Opracowanie jest niestety dosyć krótkie, brak np. ważnej informacji dotyczącej postawy Edelmana. Jego sprzeciwu wobec ubarwiania wypowiedzi, czy tworzenia z niego bohatera.
  Ramoneska (ramoneska {at} gmail.com)

Tagi:
Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem - Zdążyć przed Panem Bogiem - Hanna Krall - Marek Edelman - Edelman -