Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tereska z wadą serca po wielu latach powiedziała, że osiągnęła to, czego pragnęła. Grażynka z domu dziecka, pomimo zakazu Edelmana, urodziła dziecko i choć gasła powoli każdego dnia, z radością chodziła na spacery z maleństwem. Dla Marka wszyscy pacjenci, za których czuł się odpowiedzialnym, stawali się bliscy. Wiedział o nich wszystko, a kiedy opuszczali szpital i wracali do zdrowia, zapominał rysów ich twarzy, ponieważ pojawiali się nowi chorzy, którymi musiał się zająć.

Powstańcy nie mieli szans na wygraną. Było ich 220, a Niemców – 2090. Niemcy dysponowali artylerią, pojazdami pancernymi, miotaczami min, pistoletami i karabinami maszynowymi. Na jednego powstańca przypadał: 1 rewolwer, 5 granatów i 5 butelek zapalających. Niemcy wkroczyli do getta 19 kwietnia o czwartej. Walka rozpoczęła się w okolicach placu Muranowskiego oraz ulic Zamenhofa i Gęsiej. Tego dnia Niemcy wycofali się, nie prowadząc nikogo na plac przeładunkowy. Wrócili następnego dnia i zaczęli forsować bramę fabryki szczotek. W końcu udało im się wejść na strych, a Michał Klepfisz zasłonił swoim ciałem karabin maszynowy, by umożliwić swoim towarzyszom ucieczkę. Potem Niemcy podjęli próbę przekonania powstańców do poddania się.

Edelman wydał rozkaz strzelania do oficerów, którzy podeszli pod budynek z białą flagą. Po wielu latach nie odczuwał zakłopotania na myśl, że w ten sposób złamał wojenne zasady fair play. Po wojnie wziął udział w przesłuchaniu Stroopa, dowódcy akcji likwidacyjnej warszawskiego getta, który stanął przed Prokuraturą i Komisją do Badań Zbrodni. Marek zgodnie z prawdą odpowiedział, że nigdy wcześniej nie widział Niemca. Było mu przykro, kiedy pomyślał, że stoi przed nim człowiek bez pasa, skazany już jednym wyrokiem śmierci.

Wieczorem, kiedy zeszli do piwnic, wbiegł chłopiec, krzycząc, że Niemcy podpalili getto. Udało im się przedrzeć do getta centralnego. Ludzie ukryli się w piwnicach. Jakaś kobieta wypuściła dziecko na podwórko, a malec, przekupiony przez Niemców cukierkiem, pokazał kryjówkę. Schron został wysadzony w powietrze. Po stronie aryjskiej „Wacław” wysyłał w świat meldunki o sytuacji w getcie. W przesłany do Londynu raport nikt jednak nie uwierzył. Po latach Zbigniew Młynarski powiedział, że żołnierze Armii Krajowej powinni ruszyć powstańcom z odsieczą. Tego samego zdania był Henryk Grabowski, przyjaciel Jurka Wilnera.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  cytaty
2  Zdążyć przed Panem Bogiem - budowa
3  Kompozycja „Zdążyć przed Panem Bogiem”Komentarze
artykuł / utwór: Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce    Tagi: