Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Był dzień 1 maja 1943 roku. W oddziale Edelmana kilka osób ogłosiło strajk głodowy. On sam czuł się coraz bardziej samotny, nie wiedział, co robić, a coraz więcej ludzi oczekiwało, że pokieruje nimi. Ósmego maja dowiedzieli się, że prawie wszyscy ze schronu Anielewicza popełnili samobójstwo. Wrócili więc z tymi, którzy żyli, do swojego bunkra, gdzie czekał już na nich Kazik z kanalarzami, którzy mieli wyprowadzić ich na stronę aryjską. Następnego dnia, o godzinie dziesiątej, wyszli z wylotu kanału przy ulicy Prostej, a zebrani wokół ludzie obserwowali ich przerażeni i milczący.

Andrzej Wajda zamierza nakręcić film o getcie, w którym Edelman opowiadałby o miejscach, ludziach i wydarzeniach tamtych dni. Wielu miejsc już nie ma. Zburzono bramę, wiodącą na Umschlagplatz. Wzdłuż rampy kolejowej wybudowano bloki mieszkalne. W miejscu starego muru postawiono symboliczny murek z białej cegły, z pamiątkową tablicą, przy której w Zaduszki i Jom Kipur zapalane są świeczki. W jednej ze scen filmu można by pokazać autokary „Orbisu”, które podjeżdżają pod pomnik z zagranicznymi gośćmi. Ludzie złożyliby wieńce, a na koniec starszy mężczyzna odmówiłby Kadysz – modlitwę za zmarłych. Następnie akcja filmu przeniosłaby się na cmentarz żydowski, gdzie znajdują się mogiły uczestników powstania. Edelman nie zgodził się wystąpić w filmie Wajdy – uznał, że tylko raz mógł opowiedzieć o wydarzeniach w getcie i już to uczynił.

Po wojnie Edelman został lekarzem, ponieważ czuł potrzebę robienia tego, co w getcie. Dla niego wojna była przegrana. Czuł się zagubiony i miał wrażenie, że ktoś na niego czeka, że musi kogoś ratować. Przez jakiś czas podróżował, aż w końcu wrócił do Warszawy i położył się do łóżka. W takim odrętwieniu przeżył kilka tygodni. Jego żona, Ala, zapisała do na medycynę, lecz początkowo nie interesował się studiami. Znajomi rysowali więc na ścianie nad łóżkiem różne rzeczy, by choć w taki sposób coś zapamiętał.

Przez dwa lata rzadko chodził na wykłady, a na pytania o powstanie odpowiadał niechętnie. Dopiero po jednym z wykładów, na który wybrał się przypadkowo, zrozumiał, że choroba jest niczym rozsypana łamigłówka, którą należy odpowiednio poskładać, aby zdiagnozować człowieka. Uświadomił sobie, że jako lekarz może nadal odpowiadać za ludzkie życie. Kiedy nie był w stanie uratować pacjenta, starał się zapewnić mu komfortową śmierć, by nie cierpiał i nie bał się. Zaczął być znany z tego, że ożywiał się dopiero wtedy, gdy rozpoczynał się wyścig ze śmiercią. Starał się wykorzystać wszystkie możliwości przedłużenia chorym życia choćby o kilka lat, dzięki czemu mogliby zrealizować swoje marzenia. Urszulka, dziewczynka ze zwężeniem zastawki dwudzielnej płuc, przeżyła dzięki operacji przeprowadzonej przez Profesora, ukończyła szkołę i wyszła za mąż.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  Geneza powstania „Zdążyć przed Panem Bogiem”
2  Metoda pisarska Hanny Krall
3  Hanna Krall - biografia - notatka szkolnaKomentarze
artykuł / utwór: Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce    Tagi: