Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pewnego dnia Edelman spotkał się z córką zastępcy komendanta Umschlagplatzu, który został zastrzelony na rozkaz ŻOB-u. Marek wyjaśnił jej, że wyrok wykonano, ponieważ mężczyzna nie dał im w wyznaczonym terminie pieniędzy na broń. Kobieta odparła, że ojciec nie mógł tego uczynić, bo płacił ludziom, którzy ukrywali ją po stronie aryjskiej. Za pieniądze, które miał dać ludziom z ŻOB-u, mogła przeżyć cztery kolejne miesiące. Zarzuciła, że odebrali jej ojcu możliwość godnej śmierci. Edelman powiedział, że w tamtych dniach śmierć zastępcy komendanta miała dla nich sens, ponieważ nikt już później nie odmówił im pieniędzy na broń.

Po zakończeniu akcji „wysiedlania ludności na Wschód” w getcie zostało sześćdziesiąt tysięcy Żydów. Powstała wówczas jedna organizacja wojskowa dla całej dzielnicy żydowskiej – Żydowska Organizacja Bojowa, w szeregach której znalazło się pięćset osób. W styczniu 1943 roku rozpoczęła się kolejna akcja likwidacyjna. Żydzi po raz pierwszy stawili opór, zabijając kilku Niemców. Mieli dziesięć pistoletów, które otrzymali od Armii Krajowej. Z radiostacji nadawano apele, wzywające do walki. Bojownicy gromadzili broń, a łączniczki przewoziły gazetki do gett, znajdujących się w innych miejscowościach. Na jednym ze spotkań Komendy ŻOB-u Antek powiedział, że Niemcy podpalą getto. Wtedy wszyscy zarzucili mu, że wygaduje głupstwa, lecz drugiego dnia powstania Niemcy rzeczywiście podłożyli ogień pod budynki dzielnicy żydowskiej.

Marek uderzył w twarz jakiegoś chłopca, który zaczął krzyczeć ze strachu. Potem zaczęli przedzierać się w stronę getta centralnego. Przy Franciszkańskiej Zygmunt strzelił w reflektor, oświetlający ulicę, dzięki czemu mogli ruszyć dalej. W getcie centralnym spotkali Bluma, żydowskiego przywódcę, i Gepnera. Blum poinformował ich o nieudanej akcji zniszczenia muru przy ulicy Bonifraterskiej, przeprowadzonej przez AK. Zeszli do piwnicy, a następnego dnia przedarli się do schronu, w którym ukrywali się między innymi Anielewicz, Celina i Jurek Wilner. Wszystko działo się bardzo szybko. Adam zginął od wybuchu granatu, rzuconego przez Niemca. Marek zdołał uciec na dach budynku. Po kilku godzinach znaleźli na podwórku ciała pięciu chłopaków. Pochowali ich na Franciszkańskiej 30 i nad grobem odśpiewali cicho „Międzynarodówkę”.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  Czas i miejsce akcji w Zdążyć przed Panem Bogiem
2  Geneza powstania „Zdążyć przed Panem Bogiem”
3  Krytyka literacka o „Zdążyć przed Panem Bogiem”Komentarze
artykuł / utwór: Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce    Tagi: