Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Od tych wydarzeń minęło kilka lat. Doktor Chętkowska już nie żyje, a z honorariów za pracę „Zawał serca”, którą napisała wspólnie z Edelmanem, ufundowano nagrodę jej imienia, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kardiochirurgii. Marek ponownie rozmawia z narratorką o powstaniu. Wspominają o filmie „Requiem dla 500000”. Wzburzony Edelman wyjaśnia rozmówczyni, że śmierć ludzi, idących ze spokojem do wagonów, była czymś straszniejszym niż śmierć z bronią w ręku. Ci, którzy odjechali wagonami do obozu zagłady, musieli wykopać sobie dół, a następnie rozebrać się do naga. Marek opowiada o dniu, kiedy zobaczył starego Żyda, stojącego na beczce i otoczonego tłumem roześmianych ludzi. Obok Żyda stali dwaj niemieccy oficerowie i wielkimi nożycami obcinali mu brodę. Był to czas, kiedy getto jeszcze nie istniało, a wielu kolegów Marka uciekło za granicę. On został, przekonany, że w Polsce wkrótce będzie socjalizm.

Po wojnie dowiedział się, że jego koledzy zrobili karierę w różnych krajach. Wiele razy zapraszali go do siebie, lecz on – który odprowadził na Umschlagplatz czterysta tysięcy ludzi – nie mógł ich odwiedzić. Co roku, w rocznicę powstania w getcie, otrzymywał anonimowo bukiet żółtych kwiatów, który przynosił goniec z kwiaciarni. Do tej pory zebrał trzydzieści jeden bukietów. Tylko raz, w roku 1968, nie dostał wiązanki i było mu z tego powodu przykro. Wspomniał, że w getcie codziennie dostawał bułkę od prostytutek. W czasie powstania w bunkrze Anielewicza ukryło się kilka prostytutek i alfons. Kiedy grupa Edelmana dotarła do bunkra, kobiety dały im jeść. W dniu, w którym opuszczali kanałami dzielnicę żydowską, Marek nie zgodził się, aby prostytutki uciekły razem z nimi.

Dzięki przepustce Marek mógł legalnie opuszczać getto, przenosząc krew do stacji epidemiologiczno-sanitarnej. Ludzie po stronie aryjskiej patrzyli na niego z ciekawością bądź ze współczuciem, a czasami z ironią. Nigdy nie zastanawiał się, dlaczego nie został poza murami dzielnicy żydowskiej. Trzy lata po wybuchu wojny został członkiem Komendy ŻOB-u, choć był przekonany, że na jego miejscu powinien znaleźć się „Adam”, którego przez wiele lat podziwiał za odwagę. Na pierwsze zebranie Komendy poszedł za „Adama”, który załamał się po tym, jak jego dziewczyna, Ania, została zabrana na Pawiak. Edelman został wyznaczony do wyciągania ważnych dla organizacji ludzi, prowadzonych na plac przeładunkowy.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wątki w „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall
2  Krytyka literacka o „Zdążyć przed Panem Bogiem”
3  Marek Edelman – biografiaKomentarze
artykuł / utwór: Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce    Tagi: